By Lucie Janotova & Eva Jasanovska

Co všechno byste měli vědět o bylinkách!

Jak pěstovat, skladovat a využívat?

Dokážou proměnit i obyčejný pokrm v gurmánskou specialitu, dochutí a ovoní každý recept a navíc díky nim můžete snížit množství použité soli. Jak můžete bylinky pěstovat, aby byly vždy čerstvé, anebo skladovat, abyste uchovali jejich vůni i chuť? Prozradíme vám spoustu užitečných rad… 

Pár lístků bazalky nebo rozmarýnu, trochu petrželky a pepře… A hned má připravované jídlo šmrnc! Zejména v italské kuchyni jsou bylinky nepostradatelnou součástí receptů. Vyplatí se proto mít je pořád po ruce! Díky správnému dochucení navíc takřka nebudete potřebovat pokrm přisolit, takže bude nejen chutnější, ale také zdravější…

Provoněný kout domova

Abyste měli bylinky stále čerstvé a neustále k dispozici, můžete se vrhnout do jejich pěstování. Nepotřebujete k tomu rodinný domek se zahrádkou a spoustou záhonků. Svůj zelený provoněný koutek si snadno vytvoříte i v bytě. Vyzkoušet můžete například petrželku, bazalku, anýz, rozmarýn, mátu, oregano, tymián, pažitku, fenykl a majoránku. Až budete přemýšlet, kde by se jim nejlépe dařilo, mějte na paměti, že by rostliny měly mít dostatek světla – alespoň 6 hodin denně. Pokud jde o půdu, je důležitá drenáž, proto na dno květináče dejte trochu štěrku nebo keramzitu.

Jak bylinky skladovat?

Bylinky můžete používat nejen čerstvé, ale také je případně uchovat „na horší časy“. Existuje hned několik způsobů, jak je zpracovat, abyste je mohli později využít. Jedním z nejstarších je usušení, které se hodí například pro bobkový list, tymián, oregano, mátu, majoránku či rozmarýn. Základem je předtím bylinky dobře očistit, a pak je nechat sušit na větraných místech chráněných před sluncem a teplem. Použít můžete také sušičku. Bylinky (třeba petrželku, bazalku, tymián, majoránku nebo rozmarýn) můžete také naložit do oleje. Dobře je omyjte, osušte a dejte do skleněných dóz. Dobře je stlačte a vyskládejte ve vrstvách. Zalijte extra panenským olivovým olejem a hermeticky uzavřete. Olej získá aroma a bylinky se dobře uchovají. Dlouhodobě je můžete skladovat rovněž v mrazničce. Nezapomeňte snítky i listy vždy pečlivě omýt a osušit. Poté je dejte do přihrádek na led nebo do mrazicích sáčků. Zmrazit můžete šalvěj, petrželku, oregano, mátu, majoránku i bazalku.

Jak využívat bylinky při vaření?

Čerstvé bylinky trhejte pokud možno ručně, neomývejte pod příliš silným proudem vody a dobře je osušte. Protože je velká část z nich křehká, přidávejte je až ke konci vaření. Výjimku tvoří ty tužší, jako rozmarýn, šalvěj či bobkový list, které jsou vhodné i k dlouhému vaření v omáčkách a masech. Pokud sáhnete po sušených bylinkách, mějte na paměti, že ztrácejí část svých esenciálních olejů, proto je nutné použít jich o něco více než těch čerstvých. Najdeme ale i pár výjimek, například rozmarýn, který sušením ztrácí jen velmi málo ze svého aroma. Bylinky přidávejte postupně, na vícekrát, a průběžně ochutnávejte.

Česnekové máslo s petrželkou

Našlehejte 200 g změklého čerstvého másla (např. Gran Moravia) se špetkou soli, 2 rozmačkanými stroužky česneku, dvěma trsy nasekané petrželky a nastrouhanou kůrou z 1 citronu. Vytvořte váleček, zabalte ho do pečicího papíru a skladujte v lednici až do jeho použití. Ochucené máslo se výtečně hodí k namazání na topinky buď samotné nebo doplněné o prosciutto crudo, k ochucení vařené rýže, těstovin, libového masa a ryb.

 

Petra
Vitoňová


Zdroje: www.laformaggeria.com/recepty, foto Bonami

Vydáno: 11.8.2020 | Všechny články autora



Může se vám také líbit:

  •   Nebudeme si nic nalhávat – doba posledních týdnů doma nás všechny naučila starat se o svoje nehty ve vlastní režii. Pokud už ale stejně jako my máte dost tělových barev laků na nehty a chcete na jaře zkusit něco[číst více]
  •   Lucie mě poprvé oslovila na instagramu. A přesto, že jsme se nikdy nepotkaly, myslím, že si na něm víc než rozumíme. Ba co víc… když na něm prostě někdo denně postuje krásné fotografie své práce nebo své dcery, je[číst více]
  •   MOTHER DIRT AO+ Mist Aktivní probiotika neboli zdravé bakterie hýbou současným beauty světem. Podle posledních výzkumů totiž stojí za všemi kožními problémy právě nerovnováha kožního mikroprostředí (mikrobiomu) způsobená každodenní hygienou a moderními kosmetickými návyky. Bez ohledu na to, jaký[číst více]

 



Wishlist